Interesujące zabytki Kaszub

Kaszuby to piękna kraina położona wśród jezior i lasów, ale nie tylko one są atrakcją dla turystów. Znajduje się tu wiele zabytków, które zachwycą miłośników architektury i historii. Warto wybrać się na wycieczkę objazdową, by zobaczyć choć część z nich. Kaszuby to tereny turystyczne, gdzie jest duża baza noclegowa i gastronomiczna (noclegi w Kaszubach z meteora). Noclegi można zarezerwować wcześniej, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: „noclegi Kaszuby”.

Gdańsk – Dwór Artusa

Pierwsza wzmianka o dworze pochodzi już z 1350 roku, ale obecny wygląd i kształt uzyskał w 1481 roku. Fasada budynku wzniesiona jest w stylu manieryzmu niderlandzkiego z gotyckim kształtem okien. W reprezentacyjnej sali znajdują się obrazy i rzeźby należące niegdyś do Bractw Dworu Artusa. W rogu stoi największy, renesansowy piec na świecie o wysokości 11 metrów. Zbudowany jest z ponad pięciuset kafli, na których są wizerunki ówczesnych władców i przedstawicieli kościoła. Niegdyś Dwór Artusa służył do spotkań bogatych kupców i rzemieślników, a dziś znajduje się tam oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk.

Gdynia – Dar Pomorza

Dar Pomorza to żaglowiec zbudowany w 1909 roku w Hamburgu. W 1920 roku został on przekazany Francji, by dziesięć lat później znaleźć się w Gdyni. Na jego pokładzie wyszkoliło się ponad 13 tysięcy uczniów i studentów. Odbywał rejsy do najdalszych zakątków świata, a także podróż dookoła globu. Obecnie statek służy jako siedziba dla oddziału narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a ekspozycja podzielona jest na dwie części. W pierwszej można poznać historię statku, a w drugiej zobaczyć jak wyglądały warunki pracy i życia marynarzy.

Muzeum w Lęborku

Początki muzeum sięgają pierwszej połowy XX wieku. Jego siedziba znajduje się w kamienicy i przyległych oficynach przy ulicy Młynarskiej. Kamienica od 1945 roku należała do rodu Nipkowów, z których wywodzi się słynny Paul Nipkow (informacje z wikipedii) – współtwórca telewizji. Obecnie w muzeum otworzono gabinet jego pamięci, w którym znajdują się pamiątki oraz badania dotyczące przesyłania obrazu na odległość.

Rzucewo – Zamek Jana III Sobieskiego

Zamek jest okazałą budowlą łączącą w sobie trzy style: barok, renesans florencki oraz późny gotyk angielski. W 1994 roku obiekt został kupiony przez prywatnego przedsiębiorcę i obecnie znajduję się w nim hotel, na terenie którego są stajnie, tereny parkowe i słynna aleja lipowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>