Intygująca Suwalszczyzna – Wiżajny

Niektóre regiony naszego kraju są dopiero odkrywane. Mimo tego, iż walory turystyczne mają od zawsze, od niedawna zostały odkryte dla ruchu turystycznego w pełnej okazałości. Możemy do nich, np. zaliczyć małe miejscowości jak Szklarska Poręba (znajdź z pomocą Bloga). Można mówić także o całych nieodkrytych regionach.
Takim regionem są także intrygujące i piękne Suwałki. Rejon z ogromnymi walorami turystycznymi, ale kompletnie pomijany. Tylko fanatycy podróżowania po Polsce wiedzą, jak ciekawy jest ten region.

W rejonie Suwalszczyzny leży miasteczko o wdzięcznej nazwie Wiżajny, które śmiało może zdetronizować Suwałki, jeśli chodzi o stolicę turystyki w tym regionie. Nazywane jest polskim biegunem zimna, gdyż panują tu najniższe temperatury. Niedawno zostało odkryte dla szerszej grupy podróżujących, wcześniej turystyka nie była mocnym punktem miasta. Ale powoli zaczyna się to zmieniać. Głównie dzięki funduszom, które miasteczko dostało od państwa na rozwój i rewitalizację. Miasto dobrze je wykorzystuje, zmieniając niektóre rzeczy pod rozwój turystyki, ale jednocześnie zachowuje swój urok i klimat. To dobrze świadczy o gospodarzach – potrafią zostawić tu to, co najważniejsze –  duszę małego kresowego miasteczka. Można tutaj zauważyć pewną ciekawostkę – w Wiżajnach występuje tzw. trójstyk –  stykają się granice Polski, Litwy i Rosji. Ponadto, jest to miejsce złączenia dwóch województw – podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Tak więc nocleg w Wiżajnach (znajdź z pomocą Meteora) będzie przy okazji świetną bazą wypadową w ciekawe okolice.

Jeśli chodzi o to, co warto zobaczyć, to koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę do Góry Rowelskiej znajdź z pomocą Strony), która leży w bezpośrednim sąsiedztwie Wiżajn. W wiosce tej są dobre warunki do tworzenia energii z pomocą wiatru, dlatego znajdziemy tu pole wiatrakowe z kilkoma elektrowniami, które wyglądają bardzo efektownie. Jako że ekologia jest teraz na topie, warto zobaczyć, jak wiatr może produkować energię, bo to ciekawe zjawisko. Można tu przyjechać rowerem, zabierając dzieci na wycieczkę w bardzo nietypowe miejsce i robiąc im lekcję fizyki w plenerze. To zawsze może im pomóc w zrozumieniu produkcji energii, o czym będą uczyć się w szkole. Takich pól powstaje w okolicy coraz więcej, wypierają one tradycyjne elektrownie. Trend ten będzie się rozwijał, więc warto zobaczyć, jak to działa.

2 myśli na temat “Intygująca Suwalszczyzna – Wiżajny”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>