Kościeliski raj dla turystów

Kościelisko jest to miejscowość podhalańska leżąca w powiecie tatrzańskim w województwie małopolskim. Od wielu lat zjeżdżają się tutaj turyści nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, aby w otoczeniu przepięknych górskich pejzaży spędzić wolny czas. Cała miejscowość wypoczynkowa składa się z wielu osiedli. W każdym z nich na przyjezdnych czeka bardzo bogato rozbudowana baza noclegowa. Nasze noclegi w Kościelisku (z meteora) były bardzo wygodne i komfortowe, a gospodarze bardzo mili i serdeczni. Podpowiedzieli, gdzie wybrać się na obiad i w którym miejscu dostaniemy najlepsze górskie sery.

Kościelisko można potraktować jako bazę wypadową w góry. Oczywiście zwiedzanie powinniśmy rozpocząć od poznania całej Doliny Kościeliskiej, ponieważ jest to najbardziej znana i najpiękniejsza z dolin w Tatrach Zachodnich mająca długość około 8 km. Jej górna i środkowa część stanowi ścisły rezerwat przyrody, więc warto wcześniej przeczytać tablicę informacyjną, aby wiedzieć czego absolutnie na takim terenie robić nie wolno. Dnem Doliny Kościeliskiej płynie malowniczy Potok Kościeliski z krystalicznie czystą wodą, zimną nawet w czasie największych upałów. Bez obaw każdy spragniony może napić się z niego wody. Cały czas poruszamy się szlakiem zielonym aż do Ornaku. Dużą zaletą doliny jest to, że bez problemu można zabrać dziecko w wózku i dlatego jest ona tak popularna dla rodzin z dziećmi. Dużą atrakcją są też jaskinie, część z nich jest udostępniona dla zwiedzających, a inne pozostają niedostępne.

Na obszarze polskich Tatr znajduje się około 600 jaskiń, a największe ich skupisko jest właśnie w Dolinie Kościeliskiej. Warto wejść do niektórych – do Jaskini Mylnej albo do Smoczej Jamy czy Mroźnej, której cała trasa została fantastycznie oświetlona. Pięknie prezentuje się Smreczyński Staw w górnej Dolinie Kościeliskiej. Kościelisko jest miejscowością znaną i lubianą przez turystów. Oprócz górskich wędrówek można wybrać się na basen, do parku linowego, wypożyczyć rower czy pojeździć konno, a nawet wstąpić do obserwatorium i popatrzeć w rozgwieżdżone niebo. To raj dla osób szukających ciszy, spokoju, pięknych widoków, dla smakoszy dobrej regionalnej kuchni oraz amatorów aktywnej formy wypoczynku. Kościelisko zaprasza do siebie przez cały rok. Zimą przyjeżdżają tutaj głównie miłośnicy sportów zimowych. Popularne są szaleństwa na skuterach śnieżnych. Liczne schroniska turystyczne, pensjonaty, hotele, kwatery prywatne, a także gospodarstwa agroturystyczne zadowolą każdego, nawet najbardziej wybrednego turystę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>