Pałace i zamki Kalisza

Kalisz jest jednym z większych miast Wielkopolski. Według ostatnich badań archeologicznych jego historia sięga około 1800 lat wstecz. Tak więc jest to najstarsze miasto Polski, a jego bogata historia to jeden z  atutów. Kalisz to miasto wielu zabytków. To między innymi one przyciągają co roku setki turystów.

Jedną z atrakcji jest pałac Puchalskich. Zbudowano go w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Autorem projektu był Sylwester Szpilkoski. Budynek jest zbudowany w stylu klasycystycznym, murowany, ma parawanową attykę, dwa piętra. Obecna elewacja została wykonana w jasnych kolorach, odcieniach kremowych i beżowych. W budynku tym mieszkała Maria Konopnicka, o czym informuje umieszczona na jednej ze ścian tablica.

Kalisz jak większość miast powstałych w średniowieczu ulokowany został nad brzegiem rzeki, w tym przypadku Prosny. Wiek dziewiętnasty przyniósł wiele powodzi. Podjęto wtedy decyzje o uregulowaniu rzeki i zabezpieczeniu miasta. W głównym nurcie postawiono śluzy. Na początku władze przejęły tereny należący do tej pory do rodu Repphanów. W pozostałościach foluszy urządzono elektrownię wodną oraz łaźnie miejskie. Prąd z tej elektrowni zasilał sieć miejską już w 1922 roku. Obecnie elektrownia należy do prywatnej firmy elektrycznej. Budynek jest niski i mały, parterowy ze spadzistym dachem.

Kolejna ciekawostka historyczna znajduje się na terenie należącym do Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Asnyka. Mowa o fundamentach zamku kaliskiego. Jest to jedyna zachowana pozostałość po tym obiekcie. Zamek powstał w czternastym wieku, kiedy królem był Kazimierz Wielki. Budowla była czteroskrzydłowa, do jej budowy posłużyły cegły i kamienie. W pierwszej połowie szesnastego wieku doszło do pożaru, w wyniku którego zamek został poważnie zniszczony. Kolejny pożar, tym razem pod koniec osiemnastego wieku, przyczynił się do niemal całkowitego zniszczenia zamku. Niedługo potem nastąpiła całkowita rozbiórka.

Zwiedzanie Kalisza to zajęcie na co najmniej kilka dni. Dlatego warto pomyśleć o zatrzymaniu się w tym mieście na dłużej. W dzisiejszych czasach rezerwacji miejsca w hotelu możemy dokonać w kilka chwil po wpisaniu w wyszukiwarce „noclegi Kalisz meteor”, tym bardziej, że baza noclegowa ponad stutysięcznego miasta jest naprawdę imponująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>