Sanktuarium w Studzienicznej

Puszcza Augustowska, liczne jeziora, czyste powietrze, lasy sosnowo-świerkowe, złoża borowiny – to wszystko znajdziemy w Augustowie, najstarszym mieście na Suwalszczyźnie. Urokowi tych terenów nie oparł się także król Zygmunt II August, który w XVI wieku założył tu osadę i nadał jej prawa miejskie 17 maja 1557 roku. Wspaniałe warunki przyrodnicze przyciągają zwłaszcza kajakarzy i żeglarzy, dla których wytyczono około 350 szlaków, a także rowerzystów, biegaczy, jeźdźców, amatorów nart wodnych czy Nordic Walking. Lista atrakcji tego miejsca jest dużo dłuższa i każdy odwiedzający na pewno znajdzie coś dla siebie. Gościnni mieszkańcy zapraszają na wczasy (zobacz: meteor-turystyka.pl – noclegi Augustow), oferując gościom komfort i wyżywienie ze smakiem, wedle upodobań. Wyjątkowy klimat i pokłady borowiny mają działanie uzdrawiające – miasto uzyskało status uzdrowiska w 1993 roku.

Oprócz wspaniałych warunków przyrodniczych i klimatycznych, znajdziemy w Augustowie zabytki architektury z różnych epok (kościoły, kamienice), a także techniki (Kanał Augustowski). Warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie, położonego 7 km od centrum Augustowa, zespołu sakralnego w Studzienicznej. To Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, w skład którego wchodzi drewniany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, murowana kaplica Najświętszej Maryi Panny oraz cmentarz parafialny. Obecny kościół Matki Bożej Szkaplerznej (zobacz wikipedia.org) został wybudowany w 1847 roku na miejscu pierwszego – również drewnianego z 1786 roku. Kościół ma niewielkie rozmiary, ale dzięki temu doskonale wkomponowuje się w zieleń otaczających go drzew, podobnie jak drewniana dzwonnica, współgrająca architektonicznie z bryłą kościoła. Wewnątrz możemy podziwiać twórczy zamysł ludowych artystów, którzy przy urządzaniu wnętrz użyli jelenich rogów. Aby zobaczyć kaplicę Najświętszej Maryi Panny, trzeba przedostać się na wyspę, która jest połączona z lądem jedynie wąską groblą z 1920 roku. Murowana kaplica została wybudowana w stylu neorenesansowym w 1872 roku. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej z XVIII wieku (kopia obrazu jasnogórskiego). Obok kaplicy jest studzienka z cudowną wodą, a przy jeziorze pomnik Jana Pawła II, postawiony na pamiątkę wizyty papieskiej w 1999 roku.

Miejsce jest rzeczywiście wyjątkowe. Położone na uboczu, otoczone lasami i wodami jeziora, z dala od miejskiego gwaru i szumu jest oazą spokoju i zadumy. Tu naprawdę się odpoczywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>