W poszukiwaniu dawnej Ustki

Już w XIV wieku opisywano warownię u ujścia Słupi, której mieszkańcy żyli z rybołówstwa i żeglugi. Przez wiele wieków osada była ważnym portem morskim, z czasem rozbudowywanym i stale rozwijającym się. W latach trzydziestych XIX wieku miejscowość zaczęła przyjmować pierwszych letników, którzy wynajmowali pokoje w Ustce (aktualne noclegi w Ustce – baza meteor) u rybaków. Dalszy rozwój turystyczny miejscowości to wybudowanie pierwszych łazienek – zakładu przyrodoleczniczego w 1875 roku, kabin kąpielowych i promenady nadmorskiej. Obecnie Ustka posiada dwa kąpieliska morskie, a od 1988 roku – status uzdrowiska ze względu na występujące tu solanki i borowinę. Ten znany i lubiany kurort z szeroką piaszczystą plażą, portem i licznymi zabytkami oferuje zróżnicowaną bazę noclegową, niezliczoną liczbę restauracji i kawiarenek, moc atrakcji dla dzieci i dorosłych, a przede wszystkim wspaniałe okoliczności przyrody, w których odpoczynek jest czystą przyjemnością i pełnym relaksem.

Postanowiliśmy poszukać dawnej Ustki, by choć przez chwilę odetchnąć jej klimatem. Robimy zatem wielki krok wstecz do roku 1765, z którego pochodzą najstarsze budynki. Znajdują się one przy ulicy o uroczo brzmiącej nazwie Zaułek Kapitański. To typowe domy w kratkę o konstrukcji ryglowo-szachulcowej, wykonane z drewna i słomy. W jednym z nich mieści się restauracja, drugi nadal jest zamieszkany. Drugim miejscem, gdzie stare czasy wciąż drzemią pod strzechami, jest dawna kaszubska osada rybacka, w której zachował się średniowieczny układ uliczek. Możemy podziwiać urok starych chat szachulcowych, odtworzonych z pietyzmem na początku naszego wieku. Najcenniejszy jest dom byłego kapitana portu Petera Hassego z 1804 roku, dom Pod Dębem oraz Mistal – obecnie dom wakacyjny. Typowa wizytówka Pomorza z XVIII i XIX wieku – białe ściany poprzecinane brązową kratą belek, pięknie odnowione i przyciągające uwagę. Brakuje tylko strzechy zamiast idealnie dopasowanej blachy na dachu i obejścia, w którym kwitną kwiaty, a na drewnianych płotach wiszą sieci rybackie. Ale to niestety znikło bezpowrotnie i tylko wyobraźnia, i oglądane kiedyś stare fotografie, przenoszą nas do dawnej Ustki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>