W świecie Jana Wałacha – Istebna

Czy Warszawa jest jednym miejscem, w którym można podziwiać sztukę na wysokim poziomie? A może w ogóle na wsiach nie ma miejsca dla osób spragnionych kontaktu ze sztuką? Przyjeżdżając do Istebnej i pozwalając sobie na jej poznanie zmienisz zdanie. Beskidzka wioska sprzyjała pracy ambitnego malarza, Jana Wałacha, który pozostawił po sobie niesamowity dorobek artystyczny. Pamiętaj, że w Warszawie nie będziesz mieć szansy na odwiedzenie jego muzeum. Istebna tworzy jedną trzecią Beskidzkiej Trójwsi. Wiele osób przyjeżdżających tu latem, bądź zimą, jest wręcz zachwyconych prostotą oraz pięknem miejsca. Nie ma tu wysokich szczytów do zdobycia, głębokich jezior ziejących mrokiem lub skalistych wzniesień po których skaczą kozice. Mimo to beskidzkie wsie zaliczają się do najbardziej pożądanych polskich kierunków turystycznych na wakacje, ferie i weekendy spędzane we dwoje. Szczególnym zainteresowaniem są obdarzone teraz, kiedy w dobie terroryzmu noclegi w luksusowych, zagranicznych kurortach są obarczone niezwykle wysokim ryzykiem. Wielu rodaków postanowiło zostać tu na wakacje i ponownie odkryć piękno naszego kraju. W związku z tak licznym zainteresowaniem polskich obywateli swoim krajem, baza noclegowa Istebnej została zmodernizowana. Wybór opcji noclegowych jest teraz bardziej różnorodny i obszerniejszy.

Zatem co można podziwiać w Istebnej, gdy znudzą się już malownicze widoki?

Przykładowo muzeum malarza i grafika Jana Wałacha. Dobry artysta ludowy zawsze potrafi zachwycić swoim talentem, dlatego będąc w miejscowości warto zajść do pracowni otoczonej świerkami. Już samo położenie miejsca zachęca, aby chociaż na chwilę nasza baza noclegowa została opuszczona przez nas i nasze dzieciaki. W budynku zbudowanym w 1922 roku znajduje się mnóstwo sztalug z dziełami wykonanymi przez artystę różnymi technikami. Pośród prezentowanych dzieł znajdują się obrazy olejne, gwasze, rysunki, ryciny. Tematyka jest różnoraka, dlatego na pewno każdy znajdzie coś co mu szczególnie przypadnie do gustu. Wałach malował zarówno portrety, jak i pejzaże oraz martwą naturę. Poza podziwianiem dorobku artystycznego uzdolnionego twórcy można również zapoznać się z jego biografią oraz dowiedzieć dlaczego tworzył właśnie w taki sposób. Jak można wyczytać z artykułu, Istebna to miejscowość artystyczna. W otoczeniu gór i pierwotnej przyrody wielu ludzi o szczególnej wrażliwości może rozwinąć talent artystyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>