Walka morza i lądu – nadbałtyckie wyspy

Morze Bałtyckie nie jest ciepłym akwenem, ale nie zniechęca to turystów. Przyjeżdżają tu nawet w złej pogodzie, zimą itd. Dlaczego? Otóż okolica jest niezwykle piękna i każdemu turyście zapiera dech w piersiach. Gdzie szczególnie można podziwiać uroki Morza Bałtyckiego i okolicy? Z pewnością warto wybrać się do Wolińskiego Parku Narodowego, który leży na wschód od Międzyzdrojów. Można uświadczyć widoku białych klifów, leśnych kompleksów pomorskiej buczyny oraz Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Ważną miejscowością jest Kamień Pomorski, który już w IX wieku pełnił funkcję grodu obronnego. Znajduje się tu wiele starych zabytków, m. in. są to średniowieczne mury obronne, które pochodzą z XIII i XIV wieku. Zachwyca przede wszystkim okazała Brama Wolińska. Na uwagę zasługuje także przepiękna katedra, której budowa rozpoczęła się w XII wieku i trwała aż do XV. Imponująco prezentują się między innymi cudownie brzmiące organy z ruchomymi figurami. Ogromne wrażenie robi też XVI-wieczny gotycki tryptyk i chrzcielnica. Warto także zwiedzić gotycki ratusz, który mieści się w centrum miasta. Poza tym działa tu doskonała baza noclegowa. Chętnych jest jednak sporo, toteż warto dużo wcześniej wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: "noclegi morze" lub kliknąć w link: https://meteor-turystyka.pl/ i znaleźć jakąś kwaterę.

Co ciekawe, nazwa tego miasta pochodzi od głazu narzutowego, którego obwód wynosi mniej więcej 20 metrów i znajduje się on w wodzie, nieopodal Wyspy Chrząszczewskiej. Nie można także zapomnieć o słynnej wyspie Wolin, na której cały czas toczy się walka morza i lądu. Podczas zimowych sztormów Bałtyk zabiera prawie metr szerokości lądu. Poza tym to tu ukryte są najwyższe klify w Polsce, Góra Gosań ma aż 93 metrów. U stóp tych olbrzymów rozpościera się kamienista plaża. Warto wiedzieć, że w wodach Zatoki Pomorskiej żyją foki szare, jedyne polskie morskie ssaki. Zostały one wpisane na listę zagrożonych gatunków do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Nazwa wyspy pochodzi od miasteczka, które słynie chociażby z sierpniowego Festiwalu Wikingów. Na uczestników czekają wspaniałe historyczne widowiska, pokazy, wyścigi okrętów, festiwal muzyki celtyckiej itd. Poza tym otworzono tu Muzeum Regionalne, w którym można zapoznać się z historią wyspy. Cennym zabytkiem jest również średniowieczny kościół św. Mikołaja. Jak widać, atrakcji nad Morzem Bałtyckim nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>