Wiadomości ogólne o Świnoujściu

Świnoujście to najdalej wysunięte na północny-zachód miasto w Polsce. Miasto położone jest w województwie zachodniopomorskim z dostępem do morza, z funkcjonującym portem morskim i miejskim kąpieliskiem. Miasto z dwóch stron otoczone jest wodą. Z jednej wodami Morza Bałtyckiego a z drugiej Zalewem Szczecińskim. Świnoujście leży na granicy Polski i Niemiec na małych wysepkach. Wyspy, na których leży miasto to Uznam, Wolin i Karsibór. Miasto posiada wyraźny potencjał turystyczny. Widać go po liczbie przyjeżdżających tu turystów. Z roku na rok coraz więcej osób wybiera się właśnie na wypoczynek do Świnoujścia. 

Położenie miasta powoduje ciągłe zmiany w liczbie dostępnego terenu. W jednym miejscu jest go mniej, bo wody zabierają ziemie, a w innym więcej, ze względu na materiał nanoszony przez rzekę Świnę, Morze Bałtyckie i cieśninę Świninę. Z racji takiego stanu rzeczy Świnoujście posiada najszerszą w Polsce plażę, która w niektórych miejscach ma nawet 200 metrów szerokości. Położenie miasta na wielu wyspach i wysepkach powoduje to, że spotkać tam możemy wiele ciekawych gatunków fauny i flory.

Na szczególną uwagę zasługuje świat ptaków, który doskonale odnajduje się w podmokłym terenie z łagodnymi zimami. Miejscem, gdzie chroni się przyrodę naturalną jest Wyspa Wolin. Ochroną objęte są zarówno rośliny, jak i zwierzęta. Rezerwat społeczny Karsiborska Kępa zajmuje się opieką nad ptactwem, które gnieździ się tu bardzo ochoczo. Inny rezerwat to Karsiborskie Paprocie, gdzie ochronie podlega wielogatunkowy las wraz z długoszem królewskim i wiciokrzewem pomorskim. Delta Świny to również obszar, gdzie na piecze zasłużyło królestwo ptaków i tajemnicze szuwary, w których chętnie skrywają się te osobniki.

Nazwa miasta pochodzi od prostego zlepku nazwy rzeki Świny i jej ujścia do Bałtyku, które znajduje się właśnie w miejscu powstania miasta, stąd z połączenia powstało Świnoujście. Tak jak wyspy są dogodnym stanowiskiem dla fauny i flory to dla ludzi okazują się być utrudnieniem komunikacyjnym. Brak mostowego połączenia pomiędzy dwoma największymi wyspami znacznie utrudnia przemieszczanie się. Obecne są przeprawy promowe, ale to nie to samo co szybki przejazd przez most.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>