Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

W dolinie rzeki Wieprzy i Grabowej, nad Bałtykiem, pomiędzy Koszalinem a Ustką, leży urokliwe miasteczko – Darłowo. Miasto charakteryzuje się ciekawą historią, zabytkową architekturą oraz szerokimi plażami i specyficznym, leczniczym mikroklimatem. Te wszystkie cechy przyciągają tutaj co roku tysiące turystów, którzy decydując się na dłuższy wypoczynek (praktyczne info o noclegach klik) chcą skorzystać z wszystkich turystycznych atrakcji tego urokliwego miasta.

Jednym z ciekawszych zabytków, wartych zobaczenia podczas pobytu w Darłowie jest Zamek Książąt Pomorskich. Jest to jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki. Jego powstanie datuje się na drugą połowę XIV wieku, za panowania księcia Bogusława V i córki Kazimierza Wielkiego – Elżbiety.

Zamek został umiejscowiony na sztucznej wyspie, znajdującej się pomiędzy Wieprzą a Kanałem Młyńskim. Wybudowany został z cegły na planie zbliżonym do kwadratu (32×34 metry). Dokoła dziedzińca postawiono mur obronny o wysokości 14 m, który zakończony został blankami. Na Kanale Młyńskim był przerzucony most, który stanowił wjazd do zamku od strony miejskiej. W skład zabudowań zamkowych wchodził: budynek strzelnicy, trzypiętrowy budynek mieszkalny dla załogi zamku, czteroprzęsłowa sala rycerska, budynek mieszkalny zarządcy książęcego, trzypiętrowa wieża (wysoka na 23 m). Zabudowę zamkową stanowiło dwutraktowe skrzydło południowe, gdzie znajdowała się sala reprezentacyjna oraz pomieszczenia mieszkalne książąt.

Zamek był kilkakrotnie przebudowywany, ale nie utracił on swego pierwotnego kształtu. W okresie 1807-1808 zamek został przekształcony na szpital dla żołnierzy Napoleona. W 1912 roku, kolejny właściciel – Chrystian X Glücksburg, postanowił w zamku umiejscowić muzeum, co udało mu się osiągnąć w roku 1930. II wojnę światową zamek przetrwał bez zniszczeń (w przeciwieństwie do bardzo zniszczonego miasta). Od roku 1945 na terenie zamku działało Muzeum Regionalne. W latach 1971-1988 zamek przeszedł gruntowy remont i do dziś jest ponownie dostępny dla turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>